Vína Európy 2 – Španielsko & Taliansko

Španielsko

Krajina , nachádzajúca sa na Pyrenejskom polostrove patrí už niekoľko rokov medzi najväčších výrobcov vína na svete. Rozloha temer 1.000.000 hektárov zaradzuje Španielsko ako krajinu s najväčšou plochou vinohradov na svete – toto zabezpečuje Španielsku aj pozíciu v silnej trojke najväčších exportérov vína na svete.

Medzi najznámejšie červené odrody patrí určite Tempranillo, ktorého jazykové obmeny v jednotlivých španielskych regiónoch môžu byť veľké – avšak stále sa jedná o tú istú odrodu.  Ďalej je to Garnacha, Monastrell, ale aj Cabernet Sauvignon a Syrah. Medzi známejšie biele odrody patria Verdejo a Viura, ale určite aj iné európske biele muštové odrody. Z oblastí sú najznámejšími Rioja, Ribera del Duero, Toro, Rueda, Navarra, Castilla y Leon , Riax Baixas.

 

Z našej ponuky odporúčame

Taliansko

Napísať o talianskom vinárstve  krátky sumár je nemožné. História, rôznorodosť, veľkosť produkcie, špičkoví vinári, autochtónne odrody, rozličný spôsob výroby. Toto všetko by si zaslúžilo samostatný článok. Ale skúsme byť esenciálni  a zmienime sa iba o tom, z nášho pohľadu, najpodstatnejšom.

Talianske vinárstvo  patrí medzi silnú trojku spolu s Francúzskom a Španielskom. Už niekoľko rokov sa striedajú vo vedení vzhľadom na veľkosť produkcie, množstva hektárov viníc a objem vývozu vína. Talianske vinice sa tiahnu od severnej časti Talianska (známe oblasti Veneto, Friulli, Venezia Giulia, Alto Adige ), cez stred (Umbria, Abruzzo) až  po opätok taliankej „ čižmy“ (Puglia). K tomu prirátajme  ešte  ostrovné destinácie (Sicília)  a je ich jednoducho 20.

 

V Taliansku nájdete viac ako 370 autochtónnych odrôd – sú to tie, ktoré nájdete iba v Taliansku a sú typické pre danú oblasť, kde sa vyskytujú. Pravdepodobne najznámejšou vinárskou oblasťou je Toskánsko, ktoré ponúka nielen špičkové vína, ale zároveň aj úžasnú históriu a kultúrne vyžitie. 

12x16-Italy-All-wine-map2

Z našej ponuky odporúčame

Black Friday

Poďte si vyhnutnať našu výnimočnú zľavu 15% so zľavovým kupónom BLACKF15

Mesiac s dopravou ZADARMO!

Doprava od 3. Júna zadarmo ! Pri objednávke zadaj kód: AZDOMOV

Zostaňme v kontakte

Nenechajte si ujsť naše novinky, zľavy, termíny ochutnávok a iných akcií. 

Chystáte sa vstúpiť na stránku s predajom alkoholu

Prehlasujem, že mám viac ako

18 rokov