Víno a Južná Amerika – Argentína & Chile

ARGENTÍNA

Patrí do tzv. Nového vinárskeho sveta. Rozloha viníc v Argentíne je úctyhodných viac ako 200.000 hektárov. Vinárskych oblastí je 9. Najznámejšou z nich je Mendoza, kde sa vyprodukuje zhruba 80 % všetkých argentínskych vín.

Prvé sadenice vínnej révy priviezli na územie dnešnej Argentíny ešte v 16-tom storočí španielski kolonizátori. Kvalita vín bola takmer do konca 20-teho storočia (česť výnimkám !) na veľmi priemernej úrovni.

V súčasnosti je to iné. Argentína produkuje špičkové a to predovšetkým červené vína. Asi neznámejšou odrodou je Malbec, ale nájdete tu širokú paletu bielych aj červených odrôd. Zaujímavosťou je pestovanie vínnej révy vo vysokých nadmorských výškach – na niektorých lokalitách dokonca aj medzi 2.000 – 4.000 m n.m.

 

Argentina map

Z našej ponuky odporúčame

CHILE

Táto juhoamerická krajina patrí do tzv. Nového vinárskeho sveta. Vinič sem priviezli španielski kolonizátori koncom 16-teho storočia. Špecifikom čilského vinárstva je geografické rozloženie krajiny – keďže Čile sa tiahne temer po celej dĺžke Južnej Ameriky, tak klimatické podmienky sú v jednotlivých oblastiach veľmi rozdielne.

Taktiež zber hrozna prebieha počas veľmi dlhej doby vzhľadom na rozdielne dozrievanie hrozna v jednotlivých vinárskych oblastiach Čile. Najväčší rozmach čilskeho vinárstva nastal v priebehu 19-teho storočia prispením silnej francúzskej emigrácie do tejto krajiny.

Zaujímavosťou je aj to, že vzhľadom na polohu krajiny táto nebola postihnutá fyloxérou tak, ako prakticky všetky vinárske krajiny v 19-tom storočí. Čiže doteraz sa môžeme stretnúť v niektorých lokalitách ešte s pôvodnými podpníkmi. Kvalitatívny posun nastal až v 90-tych rokoch minulého storočia, kedy začína moderná éra čilského vinárstva.

Chile map

Z našej ponuky odporúčame

Black Friday

Poďte si vyhnutnať našu výnimočnú zľavu 15% so zľavovým kupónom BLACKF15

Mesiac s dopravou ZADARMO!

Doprava od 3. Júna zadarmo ! Pri objednávke zadaj kód: AZDOMOV

Zostaňme v kontakte

Nenechajte si ujsť naše novinky, zľavy, termíny ochutnávok a iných akcií. 

Chystáte sa vstúpiť na stránku s predajom alkoholu

Prehlasujem, že mám viac ako

18 rokov