Svetový deň Furmintu !

FURMINT

Odroda, ktorú poznajú predovšetkým milovníci tokajských vín . Ale ak by ste si mysleli, že sa pestuje iba na Tokaji a jeho maďarských a slovenských častiach, tak ste na omyle. Vína z tejto odrody si viete zakúpiť aj v Rakúsku (Mosler), Slovinsku (Šipon) a Chorvátsku (Moslavac).

Teória pôvodu Furmintu má samozrejme niekoľko verzií, tou najviac protežovanou je tá o maďarskom pôvode odrody, ale existujú teórie o francúzskom, talianskom – či dokonca byzantskom pôvode.

To všetko nie je natoľko dôležité ako to, že vína z odrody Furmint sa stávajú čoraz obľúbenejšími a preferovanými . Je to dané nielen kvalitou odrody, ale samozrejme aj prácou vinárov, ktorí sa podieľajú na jeho propagácií. Nie sú to iba sladké tokajské  výbery, ktorých súčasťou je Furmint, ale aj veľké množstvo suchých Furmintov, ktoré milovníka vín oslovia svojou sviežosťou, ovocnosťou a plnosťou.

Okrem moderného spôsobu výroby ja na trhu niekoľko vinárov, ktorí ponúkajú iný produkt  a síce vína vyrobené klasicky v drevených sudoch, ba dokonca aj v terakotových „vajíčkach“. Teda kameninových nádobách, resp. v tzv. qvevrách , dovezených priamo z Gruzínska.

Ak by ste však navštívili  tradicionalistov v Maďarsku, tak tam to je ešte viac sofistikované kde vína z odrody Furmint sa dostávajú do fliaš a na trh aj po niekoľkoročnom zrení v sudoch a nefiltrované ! Toto je však už úplne iný Furmint, ako ho poznáme na Slovensku.  Štruktúrované, komplexné, gastronomické víno nie je síce pre každého, ale určite si nachádza svojich priaznivcov.

A ešte jedna „pikoška“ k vzniku Dňa Furmintu sme prispeli tak trochu aj my na Slovensku a to z dôvodu organizovania spoločnej akcie slovenských aj maďarských vinárov v Košiciach v decembri 2016. S touto myšlienkou prišiel Peter Drotár, ktorý následne s niektorými mienkotvornými vinárskymi autoritami zorganizoval FURMINT FORUM, ktorého sa zúčastnili slovenskí a maďarskí  vinári.

Tých maďarských  to „naštartovalo“ k presadeniu odrody Furmint do svetového kalendára odrôd, ktorý sa oslavuje 1.februára . Patrí tam právom  a sme radi, že sme tak trochu k tomu prispeli aj my ! 

Z našej ponuky odporúčame

Black Friday

Poďte si vyhnutnať našu výnimočnú zľavu 15% so zľavovým kupónom BLACKF15

Mesiac s dopravou ZADARMO!

Doprava od 3. Júna zadarmo ! Pri objednávke zadaj kód: AZDOMOV

Zostaňme v kontakte

Nenechajte si ujsť naše novinky, zľavy, termíny ochutnávok a iných akcií. 

Chystáte sa vstúpiť na stránku s predajom alkoholu

Prehlasujem, že mám viac ako

18 rokov