Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
post
product
product_variation

Bublinky – ako sa v nich vyznať?

Tí z vás, ktorí obľubujú bublinky, si často kladú otázku, ako si vybrať to správne šumivé víno. Pri takej širokej ponuke, akou disponuje náš trh, sa to môže zdať zložitejšie, než naozaj je. Vo vinotéke, ktorá má kvalitný personál, sa tejto otázke bez problémov vyhnete. Ako si však vybrať, ak takúto možnosť nemáte? Spísali sme pre vás zopár rád, vysvetlení a odporúčaní, ktoré vám výber správnej fľaše uľahčia.

Bublinky vo všeobecnosti rozdeľujeme na sekty, šampanské, crémanty, cavy a Prosecco. Aký je medzi nimi rozdiel? Prosecco pochádza z Talianska, podmienkou pri jeho výrobe je minimálne 85 % z odrody Glera. Šampanské pochádzajú z Francúzska, pričom pôvod hrozna, ako aj výroba musí byť z oblasti Champagne. Crémanty pochádzajú z ôsmich regiónov Francúzska a jedného nachádzajúceho sa v Luxembursku. Bublinky so španielskym pôvodom nazývame cavy, ich spôsob výroby je identický ako v oblasti Champagne. Sektmi nazývame, zjednodušene povedané, všetky ostatné šumivé vína. Bublinky pochádzajúce zo Slovenska preto označujeme tiež ako sekty.

Aké sú naše odporúčania pri pití šumivých vín?

  • Šumivé vína nechajte vychladiť na 7 – 9 °C.
  • Pri otváraní fľaše dbajte na svoju bezpečnosť, ako aj bezpečnosť okolia.
  • Pri otváraní odporúčame použiť utierku, ktorou zafixujete fľašu, aby sa vám nevyšmykla
  • Pri presune fľaše na miesto otvárania s ňou manipulujte opatrne a nezabúdajte na to, že vo vnútri fľaše je tlak, ktorý vám môže vyraziť korkovú zátku. Cenný obsah fľaše by tak v lepšom prípade skončil na stole, v horšom na vašom oblečení.
  • Na pitie šumivých vín sa používajú často tzv. flauty – úzke a vysoké poháre. Tie síce vyzerajú elegantne, pre ešte väčší pôžitok odporúčame použiť poháre na biele víno.

Veríme, že vám naše informácie pomôžu zorientovať sa vo svete bubliniek a vybrať si tú správnu fľašu. V ďalšom článku, ktorý pre vás pripravujeme, sa môžete tešiť na ešte viac zaujímavých detailov o zložení jednotlivých šumivých vín. Teraz už zostáva len jediné, a to vybrať si svojho šumivého favorita a užiť si s ním horúci letný večer!

Ďalšie články

Bella Vita #6

Sladkou bodkou akcie Bella Vita bol dezert s osviežujúcou chuťou ríbezlí, ktorý sme doplnili elegantnou chuťou bubliniek. 🥂

Celý článok »

Bella Vita #5

Výrazná chuť mäsa s demi-glace omáčkou bola na akcii Bella Vita doplnená rovnako výrazným červeným vínom priamo z Toskánska. Zaujíma vás ktorým? Pozrite si tip nášho someliéra.

Celý článok »

Bella Vita #4

Premýšľate nad tým, aké víno sa najlepšie snúbi s tuniakom? 🐟

Inšpirujte sa výberom nášho someliéra párujucého talianske vína k jedlám na akcii Bella Vita.

Celý článok »

Bella Vita #3

Spomedzi hlavných jedál sa na akcii Bella Vita podávali ako prvé cestoviny. 🍝

Zaujíma vás, ktoré víno svojou chuťou najlepšie doplnilo taliansku pastu? Sledujte tip nášho someliéra Vladimíra Čuchrana. 🍷😉

Celý článok »

Bella Vita #2

V druhom videu zo série Bella Vita sa dozviete, aké víno vybral náš hlavný someliér, Vladimír Čuchran, ku korenistému predjedlu, ktorým bol feniklový šalát s pomarančom.🍊 

Celý článok »

Chystáte sa vstúpiť na stránku s predajom alkoholu

Prehlasujem, že mám viac ako

18 rokov